Ernest Nuamah Appiah (* 1. listopadu 2003) je ghanský profesionální fotbalista, který hraje na pozici křídla za francouzský klub Olympique Lyon a ghanský národní tým.

Mládežnická kariéra

Nuamah se narodil a vyrůstal v Asafu na předměstí Kumasi. Svou kariéru zahájil v Right to Dream Academy, fotbalové akademii se sídlem v regionu Eastern Region v Ghaně.

Klubová kariéra

Nordsjælland

V lednu 2022 se Nuamah připojil k dánskému týmu FC Nordsjælland, který hraje v rámci Superligaen. Svůj debut si odbyl 10. dubna 2022, kdy v 67. minutě nastoupil za Magnuse Kofoda Andersena a v 84. minutě vstřelil gól při remíze 2:2 s Aarhusem GF. Na konci zápasu byl vyhlášen týmovým mužem zápasu. V září 2022 byl Nuamah vyhlášen mladým hráčem měsíce.

Dne 19. března 2023 vstřelil Nuamah dvě branky včetně vítězného gólu při výhře 2:1 nad Brøndby. Na konci sezóny převzal ocenění pro dánského superligového hráče roku.

Nuamah 24. července 2023, v první hrací den sezóny 2023/24, vstřelil hattrick při ligovém vítězství 4:1 proti Viborgu.

RWD Molenbeek a hostování v Lyonu

Dne 30. srpna 2023 se Nuamah připojil k belgickému týmu RWD Molenbeek, načež byl okamžitě zapůjčen do Lyonu na zbytek sezóny s opcí na nákup v hodnotě 25 milionů eur plus 4,5 milionu eur v potenciálních bonusech ve prospěch klubu Ligue 1.

Později téhož roku, 8. října, vstřelil svůj první gól za Lyon při remíze 3:3 s Lorientem.

Lyon

Dne 7. července 2024 Lyon oznámil trvalý přestup Nuamaha z RWD Molenbeek za údajnou částku 28,5 milionu eur.

Reprezentační góly

Skóre a výsledky Ghany jsou vždy zapsány jako první. Góly Ernesta Nuamaha jsou zvýrazněny.

Gól Datum Místo Soupeř Skóre Výsledek Soutěž
1. 7. září 2023 Baba Yara Stadium, Kumasi, Ghana Středoafrická republika Středoafrická republika 2:1 2:1 Kvalifikace na Africký pohár národů 2023
2. 12. září 2023 Ohene Djan Stadium, Akkra, Ghana Libérie Libérie 1:0 3:1 Přátelský zápas
3. 6. června 2024 Stade du 26 Mars, Bamako, Mali Mali Mali 1:1 2:1 Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 2026